Publicēšanas datums: 22.07.2020.
Kas ir lāzerepilācija?
Sabiedrībā aizvien vairāk pieaug vēlme atbrīvoties no nevēlamiem matiņiem gan estētikas nolūkos, gan medicīnisku vajadzību dēļ. Lai to izdarītu, tiek pielietotas dažādas metodes, piemēram, epilācija, depilācija un skūšana, tomēr labākie rezultāti tiek sasniegti, izmantojot aparātmetodes - lāzerus un intensīvi pulsējošās gaismas sistēmas (IPL), kas sniedz drošu, ilgstošu un efektīvu rezultātu. Skaidro dermatoloģe Lana Kasparane.
LĀZEREPILĀCIJA ir procedūra, kas atbrīvo no nevēlamā apmatojuma ar noteikta viļņa garuma gaismas impulsa palīdzību. Pigments, kas atrodas mata folikulā, absorbē gaismu un pārvērš to cita veida enerģijā, šajā gadījumā siltumā, kas traumatize mata folikulu un novērš turpmāku mata augšanu. Citiem vārdiem to sauc par selektīvo fototermolīzi.
DARBĪBAS PRINCIPS. Ādas apstrādei paredzētais lāzers darbojas pēc ''selektīvās fototermolīzes'' principa. Respektīvi, noteiktā vietā noteikta viļņa garuma raidītais gaismas stars, ko selektīvi absorbē mērķaudi (dabisks vai mākslīgs hromofors), rada to termisku bojājumu. Lāzerepilācijas gadījumā skartie mērķaudi ir mata pigments - melanīns. Tas absorbē gaismu diapazonā no 690 līdz 1000 nm, tāpēc ierīces šajā viļņu garuma diapazonā var efektīvi izmantot matiņu augšanas samazināšanai.
Pieejamas dažādas ierīces.
- Rubīna lāzers (gaismas viļņa garums - 694 nm). Sarkanā gaisma tiek piegādāta caur sintētiskiem rubīna kristāliem. Labi rezultāti gaišādainiem cilvēkiem ar tumšiem matiņiem (l-lll ādas fototips).
- Aleksandrīta lāzers (gaismas viļņa garums - 755 nm). Lielāka caurlaidība. Labi rezultāti arī cilvēkiem ar gaišākiem matiņiem (l-lll ādas fototips).
- Diodes lāzers (gaismas viļņa garums - 810 nm). Iedarbojas dziļāk ādas slāņos, nodrošina labāku gaismas impulsa plūsmu, mazāk skar ādas virsējo slāni. Drošāks cilvēkiem ar tumšāku ādu (l-V ādas fototips).
- Neodīmija Yag lāzers (Nd: YAG) (gaismas viļņa garums - 1064 nm). Labāk sasniedz mērķaudus, mazāk skar ādas virsējo slāni, relatīvi mazāka melanīna absorbcija (l-VI ādas fototips).
- Intensīvas impulsu gaismas (IPL) sistēma (gaismas viļņa garums - 500-1200 nm). Gaismas impulss tiek piegādāts zibspuldzes veidā caur lielāka izmēra uzgali, tādā veidā nodrošinot lielāka ādas laukuma apstrādi viena gaismas impulsa laikā. Dažādi filtri ļauj sašaurināt izstarotā viļņa garuma joslu. Iedarbība mazāk efektīva, salīdzinot ar lāzera sistēmām.
KAM TO VEIC? Lāzerepilāciju var veikt kā sievietēm, tā arī vīriešiem un jebkuras ādas krāsas cilvēkiem. To veic gan estētikas nolūkos, gan medicīnisku vajadzību dēļ, piemēram, ja ir hirsutisms (pastiprināta apmatojuma augšana sievietēm pēc vīrišķa tipa) vai hipertrihoze (pastiprināta matu augšana zonās, kur parasti matiņi neaug).
KONTRINDIKĀCIJAS. Lāzerepilāciju nedrīkst veikt personām, kas ir nesen iesauļojušās, kam ir implantēts kardiostimulators vai cits metālisks implants apstrādājamā zonā, personām ar iepriekš konstatētiem ļaundabīgiem ādas veidojumiem, aktīviem iekaisīgiem elementiem apstrādājamā zonā (piemēram, izsitumi, zvīņēde) vai ādas dzīšanas traucējumiem (piemēram, keloīdu rētu veidošanās), grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām, personām ar gaismjutīgām saslimšanām, piemēram, sistēmisko sarkano vilkēdi vai porfīriju, epilepsiju, imūnsupresīvu stāvokļu gadījumā (HIV/AIDS, bijusi orgānu transplantācija vai lietoti citostatiski medikamenti), kā arī atsevišķu medikamentu lietošanas laikā, kas paaugstina ādas jutību uz gaismu, piemēram, izotretionīns vai tetraciklīnu grupas antibiotikas.
KĀ SAGATAVOTIES PROCEDŪRAI? Aptuveni sešas nedēļas pirms procedūras jāizvairās no matiņu epilēcijas, depilācijas vai mehāniskas raustīšanas, lai maksimāli mazinātu iekaisumu apstrādājamajā zonā. Lai sasniegtu optimālus rezultātus, pirms procedūras nepieciešams noskūt vai apgriezt matiņus līdz apmēram 3 mm garumam Tāpat nevar sauļot apstrādājamo zonu vismaz 2 nedēļas, bet vislabāk 4-6 nedēļas pirms procedūras. īpaši jutīgās zonās un personām ar zemu sāpju slieksni vajadzības gadījumā pusstundu vai stundu pirms procedūras var uzklāt atsāpinošu krēmu.
REZULTĀTS. Jāuzsver, ka lāzerepilācija samazina pastāvīgu matu augšanu, nevis nodrošina to neatgriezenisku iznīcināšanu. Rezultāts nav novērojams tūlīt pēc procedūras, matiņš tiek iznīcināts pakāpeniski, līdz pirmos rezultātus var sākt novērot otrajā nedēļā pēc procedūras. Pēc katras procedūras matiņi augs aizvien retāk, būs plānāki, gaišāki un smalkāki, līdz to vairs nebūs. Tomēr pārliecinošu garantiju dot nav iespējams, jo dažiem mēdz ataugt nedaudz gaišāki un plānāki matiņi. Pēc katras procedūras matiņi augs aizvien retāk, būs plānāki, gaišāki un smalkāki, līdz to vairs nebūs. Tomēr pārliecinošu garantiju dot nav iespējams, jo dažiem mēdz ataugt nedaudz gaišāki un plānāki matiņi.
Visu ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģes Lanas Kasparanes rakstu lasiet žurnāla ''Ārsts.lv'' 2020. gada jūlija numurā.
Saistītas ziņas
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Atbrīvojies no nagu sēnītes ar ''Rapido Podia'' lāzeru!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai
Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās