news-img

Publicēšanas datums: 08.10.2021.

Kas liek veidoties polipiem?

Tika veikta kolonoskopija, kuras laikā noņēma dažus polipus. Gribēju uzzināt, vai zarnu polipi vienmēr ir bīstami un kā no tiem pasargāties turpmāk? Uz jautājumu atbild ''''Veselības centrs 4'' filiāles ''Mārupe'' ķirurģe, proktoloģe Inese Fišere

Lai atbildētu uz šo jautājumu, svarīgi zināt polipu veidu, precīzu novietojumu un kādēļ jums veikta kolonoskopija – vai iemesls bijis skrīningtestā atrastās slēptās asinis fēcēs, vai varbūt jums bijusi asiņošana, gļotaini izdalījumi, sāpējis vēders vai citi iemesli.

Diemžēl polipu veidošanās cēlonis nav līdz galam noskaidrots. Ir pētījumi, kas pierāda, ka lielu lomu spēlē iedzimtība. Citas teorijas polipu veidošanos saista ar zarnas gļotādas mikrotraumu un audu nepareizu reģenerāciju – atjaunošanos un sadzīšanu. Pierādīta arī audu elasticitātes zuduma un hormonālo izmaiņu saistība ar veidojumu augšanu ne tikai uz ādas, bet arī zarnās.

Polipi ir resnās zarnas gļotādas izaugumi. Visbiežāk resnajā zarnā sastop divu veidu polipus pēc to šūnu izmeklēšanas zem mikroskopa – adenomatozus un tubulārus polipus. Tubulārie polipi ir pseidoaudzēji un īpašu ļaunumu nenodara, tie nekad nekļūst par ļaundabīgiem, savukārt adenomatozie polipi – it īpaši, ja tie ir lielāki par 2 centimetriem – 25–30 procentos gadījumu pārtop par vēzi. Parasti polipi zarnās attīstās bez simptomiem. Retos gadījumos var parādīties gļotas vai asiņu piejaukums pie vēdera izejas, visbiežāk ar aci neredzams. Reizēm polipi imitē zarnu kolikas. Ļoti bieži polips, kas jau pārtapis par vēzi, nekādi par sevi nesignalizē, līdz situācija kļūst bīstama.

Vienīgā metode, kas ļauj savlaicīgi atklāt zarnu polipus, ir kolonoskopija. Tāpēc riska grupai – visiem pēc 50 gadu vecuma – iesaku noteikti izmantot valsts apmaksātās resnās zarnas vēža skrīningdiagnostikas iespējas.

Prasi savam ģimenes ārstam!

Veicot slēpto asiņu piejaukuma testu fēcēm, var ne tikai agrīni diagnosticēt kolorektālo vēzi, bet arī aizkavēt tā attīstību. Proti, polipus laikus noņemt. Ja polipu no zarnas puses nevar noņemt lieluma, ļaundabīguma vai iespējamo komplikāciju dēļ, kolonoskopijas laikā audzēja skarto zarnas rajonu iezīmē ar krāsvielu un tad veic, piemēram, laparoskopisku izgriešanu. Ja polipus atrod taisnajā zarnā, tos var noņemt caur dabīgo izeju – anālo atveri.
Jebkādi noņemtos izmainītos audus izmeklē histoloģiski, lai noteiktu, vai veidojums ir labdabīgs, potenciāli ļaundabīgs vai ļaundabīgs. Taču drošības labad būtu jāatbrīvojas no visiem polipiem.

Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas Veselība'', Nr.20

Saistītas ziņas

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
23.07.2024.

Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

news-img
24.04.2023.

Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās

news-img
14.04.2023.

Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?

news-img
15.06.2022.

Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk

news-img
14.06.2022.

Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz

Visas ziņas