Piecas patiesības par krūts audu izmeklēšanu – mamogrāfiju
Precīza diagnoze var glābt dzīvību. Pievērsiet uzmanību diagnostikas iekārtu un izmeklējumu kvalitātei!
Pēdējā laikā arvien biežāk plašsaziņas līdzekļos izskan ziņas par nekvalitatīvi veiktiem medicīnas izmeklējumiem, kam seko neprecīzas diagnozes, un ir ticis dramatiski ietekmēts vairāku cilvēku liktenis. ''Veselības centrs 4'' aicina visus pievērst uzmanību, ar kādām medicīnas tehnoloģijām jums tiek piedāvāts veikt izmeklējumus! SIA ''Veselības centrs 4'' galvenajā ēkā Krišjāņa Barona ielā 117, tā filiālēs un grupas uzņēmumos pieejamas jaunākās paaudzes ekspertklases iekārtas, kas ļauj veikt ļoti precīzus izmeklējumus. Pieejami gan NVD apmaksāti, gan maksas pakalojumi! Vienmēr esiet informēti! Šoreiz aicinām iepazīties ar informāciju par kvalitatīviem mamogrāfijas izmeklējumiem.
Mamogrāfija ir krūts audu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstariem, lai diagnosticētu veidojumus, cistas un palīdzētu atšķirt labdabīgus audzējus no ļaundabīgajiem.
Vai mamogrāfija ir ātra izmeklēšanas metode?
To izmanto valsts apmaksātā krūts vēža skrīninga ietvaros, un šis izmeklējums ir salīdzinoši viegli pieejams un ātrs. Taču vārds - ''ātrs'' nebūt nenozīmē to, ka šo attēldiagnostiku veic pāris minūšu laikā kā foto salonā. Lai pēc iespējas labāk atklātu iespējamās izmaiņas, nepieciešams panākt kvalitatīvus attēlus. To ne tikai nodrošina tehnoloģijas, bet arī rūpīgi sagatavošanās darbi izmeklējuma veikšanai. Lai attēlā varētu ietvert visus krūts dziedzeraudus, katrai krūtij veic divus rentgenuzņēmumus — vienu no augšas un vienu no sāniem. Izmeklējumu veic speciāli apmācīts radiologa asistents, kurš jūs aicinās nostāties pie mamogrāfijas aparāta un novietot vienu krūti uz īpašas plātnītes tā, lai ietvertu visu dziedzeri līdz pat krūts galam. Asistente palīdzēs sakārtot krūti uz plātnītes un noregulēs otru plātnīti virs krūts, lai krūti saplacinātu un saspiestu. Pēc tam Jums palūgs uz īsu brīdi aizturēt elpu un nekustēties.
Šāds izmeklējums kopumā ilgst ne mazāk par 15 minūtēm, jo pacientei ir ne tikai jānoģērbjas, jāveic izmeklējums un jāsaģērbjas, bet arī jāvelta laiks īsai sarunai, jāizklāsta arī sūdzības, jāinformē par iepriekš veiktajām operācijām un ārstēšanu, lai varētu ''nolasīt'' bildes pareizi un sniegt pēc iespējas precīzāku slēdzienu. (Vēlams līdzi paņemt arī visus iepriekšējos krūts dziedzeru izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir.) Jāatzīst, ka krūts pozicionēšanu nevar veikt steigā un ne vienmēr tas izdodas uzreiz. Ļoti svarīgi ir izskaidrot pacientam izmeklējuma būtību, sevišķi, ja to veic pirmo reizi- kā notiks procedūra, kāpēc jāsaspiež krūts, kāpēc spiediens ir tik stiprs. Izmeklējuma laikā nepieciešama arī pacienta līdzdalība un ļaušanās procedūrai. Tā kā aparātā krūti ievieto asistents, pacientes pirms izmeklējuma var būt satrauktas, jo ne katrai sievietei patīk, ka viņas krūtis tiek aiztiktas, iestieptas un spiestas.
Vai visi mamogrāfi darbojas vienādi?
Jebkura aparāta plātnīte saspiež krūti automātiski tieši tik, cik nepieciešams, lai spiediens būtu pietiekams laba attēla iegūšanai. Krūti iespiežot starp divām plātnītēm, tiek samazināta ne tikai starojuma deva, krūts audiem, bet nodrošināts arī krūts nekustīgums, līdz ar to novērsti kustību izraisīti artefakti, iegūts skaidrāks rentgenattēls un labāka izšķirtspēja. Izmeklējumu iespējams veikt gan medicīnas iestādēs (šobrīd pieejama arī mamogrāfija ar tomosintēzes funkciju*), gan īpaši aprīkotos mobilās mamogrāfijas autobusos, kas pieejami izbraukumos pa Latviju. Izmeklējumu ar visiem šiem aparātiem veic vienādi, tikai tomosintēzes mamogrāfā ekspozīcija ir garāka, līdz ar to krūts tiek saspiesta mazliet ilgāk.
Vai izmeklējums var būt traumatisks un sāpīgs?
Saspiediens izmeklējuma laikā ir pietiekams, bet ne tik stiprs, lai traumētu krūti. Protams, tas var radīt diskomforta sajūtu, un jūtīgākas sievietes tās var uztvert kā nelielas sāpes. Taču tās pāriet un nav bīstamas. Parasti sāpīgums saspiežot ir mazāks, ja paciente pilnībā atslābinās un ļauj asistentam veikt darbu.
Vai mamogrāfiju var veikt visām sievietēm?
Izmeklējumu nevar veikt grūtniecēm. Jaunām sievietēm (līdz 40 g.) mamogrāfiju nozīmē diagnozes precizēšanai, ja ultrasonogrāfijā atrasta kāda patoloģija. Jāatzīst, ka šīs abas metodes viena otru papildina, bet ne aizstāj. Mamogrāfiju var veikt arī, ja ir ievietoti krūšu implanti, tikai pacientei par to būtu jābrīdina asistents, kas veic izmeklējumu. Svarīgi ir zināt un informēt asistentu, kad un kurā iestādē ir iepriekš veikta mamogrāfija, lai varētu salīdzināt attēlus dinamikā, kas var būt ļoti svarīgi, sākoties izmaiņām.
Kā sagatavoties mamogrāfijai?
Uz pārbaudi dodoties, vispiemērotākais ir divdaļīgs apģērbs – bikses vai svārki un blūze, jo, lai veiktu pārbaudi, sievietei būs jāizģērbjas līdz jostas vietai. Pārbaudes dienā vajadzētu izvairīties no ķermeņa losjona, pūdera, smaržu, dezodorantu un rotaslietu lietošanas.
* Viena izmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija (2D) un padziļināta izmeklēšana ar tomosintēzi (3D). Šis izmeklējums atsevišķos medicīnas centros ir pieejams arī valsts skrīninga programmas ietvaros.
Informāciju sagatavoja Ilze Apine.
Konsultēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, daudzprofilu medicīnas centra SIA ''Veselības centrs 4'' radioloģe diagnoste dr. Justīne Deičmane.
Saistītas ziņas
Konference ''Ārstēšanas inovācijas ginekoloģijā'' aizvadīta
Viena no astoņām sievietēm Latvijā dzīves laikā var saskarties ar krūts vēzi
Estētiskā ginekoloģija: lāzerprocedūras un injekcijas Tavai sievišķībai un baudai
Ar košu ''Pupkultūras'' kampaņu atklās krūšu veselības mēnesi
Oktobris – krūšu veselības mēnesis. Padomā par krūšu veselību!
Kolposkopija ar ''DEKA'' ColpoScan: augsta precizitāte, ātrums, drošs pielietojums
Gatavošanās dzemdībām- ceļš uz pozitīvu dzemdību pieredzi
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
''DuoGlide MonaLisa Touch®'' - jaunākais un efektīvākais risinājums estētiskajā ginekoloģijā
Karboksiterapija - atjaunotai ādai un pret sāpēm