Publicēšanas datums: 10.09.2021.
Roku drebēšana, tremors vai Pārkinsons?
Netaisi drāmu no tā, ka trīc rokas, un nevaino par to, ka nespēj kontrolēt savu ķermeni slimības dēļ. Hronisku roku trīci pilnībā izārstēt nav iespējams, tomēr, ja pieņems savu slimību, būs vieglāk. Skaidro ''Veselības centrs 4'' algoloģe, neiroloģe Ligita Smeltere
Atvaino, ka tā saku, taču parasta cilvēka acīs roku drebēšana ir viena un tā pati, taču speciālists spēj izšķirt citus līdzīgus kustību traucējumus.
Svarīgi saprast, ka trīce jeb tremors nepakļaujas gribai un kontrolei. Un vēl – ka cilvēkam pašam trīce parasti šķiet briesmīgāka, nekā tā ir objektīvi, toties satraukums problēmu vienīgi pastiprina.
Kā rīkoties?
Protams, doties pie ārsta, pie ģimenes ārsta vai neirologa, – cita varianta nav. Ja runājam par hronisku, patoloģisku roku trīcēšanu, kas sākusies mūža otrajā pusē... Visbiežāk cēlonis meklējams centrālajā nervu sistēmā. Noteiktos smadzeņu reģionos notiek pārmērīga ķīmiska un elektriska stimulācija.
Kļūdainus nervu un muskuļu aktivizēšanas impulsus var radīt arī endokrīni traucējumi – pārmērīga vairogdziedzera aktivitāte vai pazemināts cukura līmenis asinīs –, aknu slimības. Nedrīkst piemirst arī par to, ka drebēšanu mēdz veicināt dažādu medikamentu, piemēram, kortikosteroīdu vai psihotropo zāļu, lietošana, kā arī ilgstoši lietotu nomierinošo līdzekļu pēkšņa atcelšana, polineiropātija ar muskuļu vājumu, distonija, insults, dažādas neirodeģeneratīvas slimības, smadzeņu traumas. Iespējama vairāku faktoru kombinācija...
Lai noteiktu diagnozi, ārstam būtu svarīgi zināt visas smalkākās detaļas par tavas mammas ikdienu. Piemēram, vai rokas viņai trīc miera stāvoklī (kad ir atslābusi un, teiksim, skatās televīziju) vai arī sasprindzinoties, piemēram, paceļot roku. Varbūt trīce parādās, mēģinot kaut ko darīt – ēst, dzert, rakstīt –, vai arī pirksts sāk svārstīties, cenšoties sasniegt mērķi – nospiest telefona vai datora klaviatūras taustiņu. Tam visam ir nozīme.
IZPLATĪTA KĻŪDA - Nepamatoti piedēvē Pārkinsona slimību
Pārkinsona slimība sastopama desmitreiz retāk nekā biežākais trīcošu roku iemesls – esenciālais tremors jeb trīce. Zini atšķirības!
1. Parkinsonisma gadījumā roku trīcēšana ir tikai viena, turklāt nebūt ne pirmā un būtiskākā, pazīme, kas liecina par slimību, kamēr esenciālajam tremoram tas ir vienīgais simptoms.
2. Pārkinsona slimībai raksturīgās izpausmes vispirms parādās vienā ķermeņa pusē un pēc pāris gadiem – arī otrā. Izmainās ķermeņa poza, cilvēks saliecas, kļūst lēnīgs, viņam ir grūti rakstīt, burti kļūst arvien mazāki.
3. Parkinsonisma gadījumā trīce pamatā vērojama miera stāvoklī. Savukārt, ja ir esenciālais tremors, trīce izpaužas, kad cilvēks vēlas veikt kādu darbību, piemēram, padzerties, nospiest taustiņu.
4. Pārkinsona slimības gadījumā raksturīga skaidri redzama asimetrija, kamēr esenciālā tremora gadījumā roku un citu ķermeņa daļu trīcēšana lielākoties ir simetriska.
Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas Veselība'' Nr.18.
Saistītas ziņas
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai
Skolēna atbrīvojums no eksāmena – nepieciešamība un izvairīšanās
Grūtniecība pēc 35 un 40 gadu vecuma. Kas jāņem vērā?
Rēvalds: jāiesaista privātie vairāk
Plikpaurība? Matu pārstādīšana palīdz