Publicēšanas datums: 11.11.2021.
Akne pieaugušajiem: skaidro dermatoloģe
Acne vulgaris pārsvarā ir ģenētiski pārmantota iekaisīga ādas slimība, kas var atstāt sekas, proti, mēs tās redzam kā postaknes rētas, pigmentāciju un postaknes apsārtumus. Lai gan akne pēc sevis atstāj rētas, tas nav zīmogs uz visu dzīvi, jo mūsdienās ir daudzas un dažādas lāzertehnoloģijas un enerģijā balstītas tehnoloģijas, gaismas aparātprocedūras, kas palīdz atjaunot ādas struktūru un estētisko funkciju. Skaidro ''Veselības centrs 4'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste dr.med. Jana Janovska.
Akne visbiežāk sākas tad, kad mūsu (gan sievietēm, gan vīriešiem) hormonālā sistēma sāk aktīvi strādāt. Tātad sekretējas dzimumhormoni un iestājas pubertāte. Tauku dziedzerīši ir ļoti jutīgi uz hormonu svārstībām, uz testosterona pieaugumu, rezultātā reaģējot ar hiperaktivitāti. Pieaugušā vecumā šie hormoni bieži vien jau ir līdzsvarojušies, meitenēm menstruālais cikls kļūst regulārs un aknes simptomi samazinās. Taču ne tikai hormoni ir iesaistīti patoģenētiskajā mehānismā, svarīga ir ādas pareiza kopšana, attīrīšana, ādas atmirušo šūnu nolobīšana. Tāpat būtiski izmantot pareizo dermatoloģisko kosmētiku, kas neaizsprosto poras (nekomedogēnā kosmētika). Āda jāaizsargā no ultravioletā (UV) starojuma, jo tas var pastiprināt aknes izpausmes rudens un ziemas periodā. Jānorāda, ka laicīga vizīte pie dermatologa palīdzēs izārstēt akni un mazinās risku, ka tā var atgriezties pieaugušā vecumā.
Kā nomierināt pieaugušu cilvēku, lai nejustos slikti par to, ka it kā ''noķerta tīņu kaite''? Mierinājums ir šāds – tas viss ir ārstējams! Akni var izārstēt! Bet atslēgas vārds ir ''ārstēt'', nevis ''apārstēt''. Protams, 100% garantiju neviens nevar sniegt, jo tas ir ķermenis, fizioloģija, dažādu ārējo un iekšķīgo faktoru kopums. Svarīgs ir viss: klimats, ādas kopšana, UV starojuma intensitāte, pārtika, sports. Neiztikt arī bez asinsanalīzēm, jo ir jāizvērtē organisma vispārējais stāvolis. Dažreiz jāpiesaista arī cita profila ārsti, piemēram, gastroenterologi vai endokrinologi.
Rakstu ar plašu dr.med. Janas Janovskas skaidrojumu lasiet portālā delfiplus.lv 2021. gada 11.novembra publikācijā
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai