Publicēšanas datums: 08.06.2021.
Glikēmijas terapijas nozīme
Cukura diabēts (CD) ir biežākais akluma un nieru aizstājterapijas iemesls attīstītajās valstīs. Divdesmitā gadsimta beigās veikto pētījumu rezultāti rāda, ka galvenie ietekmējamie CD komplikāciju attīstības un mirstības riska faktori ir glikēmijas līmenis. Stāsta ''Veselības centrs 4'' Dr. med., endokrinoloģe Jeļizaveta Sokolovska
Amerikas Diabēta asociācija sadarbībā ar Eiropas Diabēta izpētes asociāciju 2018. gadā formulēja jaunas, personalizētā pieejā bāzētas vadlīnijas CD aprūpē. To vēstījums: diabēta terapija un HbAlc un glikozes līmeņa mērķi jāpiemēro pacienta blakusslimību profilam, paredzamajai dzīvildzei, sociāliem un ekonomiskiem apsvērumiem.
Kā saprast rekomendācijas?
Ievērojot optimālus glikēmijas līmeņa mērķus, tiks mazināts risks CD komplikāciju progresēšanai, priekšlaicīgai invaliditātei un nāvei. Agresīvāka diabēta ārstēšana šajā pacientu grupā ir mazāk riskanta. Šādam pacientam ir mazāks hipoglikēmijas risks.
Svarīgi ir pacientam izskaidrot ārstēšanas mērķi. Tāpat optimālas sadarbības labad svarīgi ir pamatoti diskutēt ar pacientu un viņu izglītot. Dažkārt vienas hipoglikēmijas epizodes dēļ pat gados jauns pacients uzskata, ka glikozes līmenis 5 mmold ir ''par zemu'', terapijas līdzekli nelieto pēc norādījumiem un tādā veidā viņš pietuvina CD komplikāciju progresēšanu.
Savukārt, ja pacients ir multimorbīds, ar ļoti ilgu CD ''stāžu'' vai ļoti cienījamā vecumā, ar ierobežotām pašaprūpes un kognitīvajām spējām, vēlamais HbAlc mērķis ir zem 8,5 %. Tāpat jātiecas uz apmierinošu diabēta kontroli, jāizvairās no hiperglikēmijas, taču terapijas mērķi ir mazāk strikti. Tas ir galvenokārt tāpēc, ka šajā pacientu grupā liela uzmanība terapijas pielāgošanā veltīta tam, lai izvairītos no hipoglikēmijas.
Par slēptām hipoglikēmijām, ko pacients nejūt, var liecināt zems HbAlc līmenis (6 % un zemāk), galvassāpes (īpaši no rītiem), nepamatoti kritieni, garastāvokļa svārstības un citi simptomi. Svarīgs faktors multimorbīdu pacientu ārstēšanā ir devas pielāgošana nieru funkcijai un izvairīšanās no polifarmācijas, tāpēc arī CD ārstēšana jāpadara ''kompakta''.
Optimālu glikēmijas kontroli un terapijas mērķa sasniegšanu mēs vēlamies nodrošināt katram CD pacientam. Tomēr šo mērķi izvēlamies, sadarbojoties ar pacientu un ņemot vērā viņa blakusslimības, diabēta anamnēzi, vecumu un sociālos faktorus.
Vairāk lasiet Doctus 2021.gada jūnija - jūlija izdevumā.
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai