Publicēšanas datums: 10.05.2021.
Kā pasargāt ādu no kaitīgajiem UV stariem?
Āda ir lielākais cilvēka barjerorgāns, tāpēc jārūpējas, lai tā kvalitatīvi funkcionētu, būtu vesela un skaista. īpaši svarīgi ir sargāt to no saules UV starojuma, jo neaizsargātai ādai saules stars ir gluži kā radiācija - tas iet cauri ādas slānim, atrod DNS un to mutē, saules ietekmē samazinās arī ādas imunitāte. Stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Dermatoloģijas klīnika'' un ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe Jana Janovska
SARGĀ SEVI
Saules aizsarglīdzekļus ir īpaši svarīgi lietot, kad saule ir zenītā - no pulksten 12 līdz 15. Arī dienās, kad laiks ir apmācies un ilgāk par 20 minūtēm jāatrodas atklātā vietā, jālieto saules aizsarglīdzeklis.
ŅEM VĒRĀ!
Lai arī Latvija atrodas mērenajā klimata zonā, te mēdz būt ļoti stiprs ultravioletās radiācijas indekss jeb UVI, kas dažkārt ir tāds pats kā ekvatorā - 8 un 9, tāpēc ikvienam, uzturoties saulē, vēlams lietot saules aizsargkrēmu ar vismaz SPF 30+.
IZVĒLIES SAVAM FOTOTIPAM ATBILSTOŠU SAULES AIZSARGLĪDZEKLI!
Fototipa novērtēšanai var izmantot Ficpatrika klasifikāciju, kas balstīta uz ādas krāsu un saules staru toleranci. Izšķir sešus ādas pamata fototipus, Latvijas iedzīvotājiem pārsvarā ir 1 .-3. fototips.
1. ādas fototips: āda ir ļoti bāla, ātri apdeg un kļūst sarkana. Cilvēkiem ar šādu ādu vēlams izmantot saules aizsarglīdzekļus ar SPF 50.
2.-3 ādas fototips: ādas tonis ir tumšāks, acis brūnas vai zaļas. Adas pasargāšanai piemēroti aizsarglīdzekļi, sākot no SPF 30+.
Ietonē
Skaista, veselīga, iesauļota āda ir daudzu sieviešu sapnis, bet kā tādu iegūt, lai saules stari nekaitētu ādai? Palīdzēs paštonējošie līdzekļi! Atliek vien iziet īso uzklāšanas kursu un izvēlēties sev piemērotāko.
SOLI PA SOLIM
Pirms uz ķermeņa un sejas klāj paštonējošo līdzekli, izmanto skrubi, lai atbrīvotu ādu no atmirušajām ādas šūnām. Nevajag izmantot agresīvus skrubēšanas līdzekļus, piemēram, sāls skrubi, der arī maigi skrubīši vai pat enzlmu pilings, kam sastāvā nav abrazīvu daļiņu. Pēc dušas kārtīgi jānoslaukās, tad ādu ieziež ar mitrinošu līdzekli un tikai pēc tam, kad tas ir iesūcies ādā, var sākt paštonējošo procedūru. Daudzviet tiek uzsvērts, ka paštonējošie līdzekļi mitrina ādu, ka tie ir bagātināti ar A un E vitamīnu, bet es uzskatu, ka āda pirms jebkura paštonējošā līdzekļa uzklāšanas ir jāmitrina. Vispiemērotākie ir vieglas konsistences, želejveida ādas mitrināšanas līdzekļi, kas ātri un vienmērīgi iesūcas ādā.
Paštonējošās putas obligāti jāuzklāj ar tām paredzētu cimdiņu, pretējā gadījumā no pleķiem izvairīties neizdosies. Krēm-veida līdzekļus, piemēram, Madara Fake IT, var klāt ar roku, bet esmu ievērojusi, ka, izmantojot cimdiņu, iedeguma efekts ir kvalitatīvāks. Ļoti akurāti apstrādā pirkstu starpas, lai tās nepaliek baltas, īpaša uzmanība jāvelta delnas locītavām, lai pāreja uz plaukstu būtu dabīga. Labāk ar roku 2-3 reizes pāriet pāri problēmzonām, lai būtu droša par maksimāli kvalitatīvi uzklātu līdzekli. Esmu izmēģinājusi ļoti daudzus paštonējošos līdzekļus, bet nu jau pusgadu esmu uzticīga izsmidzināmam itāļu līdzeklim Home tanning sprayst Tan. To lietot ir ļoti vienkārši - vannas istabā nostājies uz dvielīša un, turot paštonējošā līdzekļa flakonu 25-30 centimetru attālumā, noput ķermeni. Vienīgais mīnuss ir tas, ka ar smalko paštonējošo migliņa var gadīties nedaudz appūst arī blakus esošos priekšmetus, bet šo līdzekli ir viegli notīrīt. Reiz nolēmu eksperimentēt un iekāpu vannā, nepaklājot zem pēdām sausu dvielīti, un tiku spilgti oranžām pēdām.
Pēc paštonējošā līdzekļa uzklāšanas jāļauj tam iesūkties ādā, un tikai pēc tam var vilkt ādai piegulošu apģērbu, tāpēc iesaku paštonējošo skaistuma rituālu veikt vakarā pirms gulētiešanas, kad ķermenim nekas vairs cieši nepieskaras. No rīta vēlams dušā noskalot nost lieko, kas pa nakti nav iesūcies ādā.
LAI EFEKTS NAV DEFEKTS
Ādas tonis sāk mainīties 2-3 stundas pēc paštonējošā līdzekļa uzklāšanas, pēc 6-8 stundām var novērtēt tā gala intensitāti. Ja īsā laikā vēlies iegūt par 2-2,5 toņiem tumšāku ādas toni, paštonējošo līdzekli lieto 2-3 dienas pēc kārtas. Ik dienu maigi jāskrubējas, īpašu uzmanību veltot problemātiskākajām ķermeņa vietām - elkoņiem, ceļgaliem, locītavām, lai iegūtais tonis būtu vienmērīgs. Ja izveidojas pleķi, strīpas vai locītavas iekrāsojas koši oranžas, problēmzonas stiprāk jāpaskrubē vai jātīra ar citrona sulā pamērcētu vati. Ja kāda vieta kļuvusi stipri gaišāka, pat balta, tā jāapstrādā ar paštonējošo līdzekli, un jācer uz maksimāli ātru iedarbību. Ja neno klāts ir sprands un kakls, tad gan labāk izlīdzēties ar dekoratīvo kosmētiku, nevis ātrumā klāt paštonējošo līdzekli - efekts var pārtapt defektā.
Vienu reizi uzklāta paštonējošā līdzekļa iegūtais tonis mēdz turēsies līdz 5 dienām, ik dienu kļūstot arvien gaišāks. Ja patīk mērcēties vannā, iet pirti vai peldēties jūrā, iedeguma efekts nozudīs ātrāk. Produkta noturība ir atkarīga arī no ādas tipa - uz taukainas, kombinētas ādai šie līdzekļi vienmēr turēsies mazlietiņ ilgāk nekā uz sausas ādas.
Vairāk lasiet žurnāla ''OK!'' 2021. gada maija izdevumā
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai