Publicēšanas datums: 05.11.2021.
Kas liecina par cukura diabētu: pārbaudi asinis reizi gadā
Tā kā sākotnēji diabēts noris bez izteiktam sūdzībām, svarīgi ir regulāri, vismaz reizi gadā, veikt asins analīzes, lai noteiktu cukura līmeni. Laikus atklājot slimību vai tās priekšstadiju jeb prediabētu, tā ir daudz vieglāk ārstējama. Daudzos gadījumos prediabēta stadijā, radikāli mainot dzīvesveidu un ikdienas ieradumus, tas ir pat novēršams. Skaidro ''Veselības centrs 4'' endokrinoloģe Gita Erta.
Kas ir otrā tipa cukura diabēts? Otra tipa cukura diabēts ir hroniski ogļhidrātu vielmaiņas traucējumi, kam raksturīga hiperglikēmija. Tas ir saistīts ar relatīvu vai absolūtu insulīna sekrēcijas pasliktināšanos, kā arī dažādu līmeņu perifēro rezistenci pret insulīna darbību. Šī slimība ir progresējoša, un bieži nevar pateikt, kad tā ir sākusies. Tāpēc, kad otrā tipa cukura diabēts tiek diagnosticēts, bieži jau ir attīstījušās tādas vēlīnās komplikācijas kā nieru (diabētiska nefropātija), acu (diabētiska retinopātija), nervu (diabētiska polineiropātija) un nopietni sirds un asinsvadu bojājumi, no kuriem mirst 60-80 % cukura diabēta pacientu. Vidējais laiks no slimības attīstības līdz diagnozes noteikšanai ir 5-6 gadi, tāpēc ļoti svarīgi ir to laikus pamanīt.
Kā atklāt laikus? Tā kā sākotnēji diabēts noris bez izteiktam sūdzībām, svarīgi ir regulāri, vismaz reizi gadā, veikt asins analīzes, lai noteiktu cukura līmeni. Laikus atklājot slimību vai tās priekšstadiju jeb prediabētu, tā ir daudz vieglāk ārstējama. Daudzos gadījumos prediabēta stadijā, radikāli mainot dzīvesveidu un ikdienas ieradumus, tas ir pat novēršams. Asins analīzes ir jānodod tukšā dūšā no rīta, kad kopš pēdējās maltītes pagājušas vismaz astoņas stundas. Glikozes līmenim asinīs jebkuram cilvēkam neatkarīgi no vecuma un dzimuma jābūt no 3,3 līdz 5,5 mmol/l, savukārt jebkurā citā diennakts laikā, arī pēc sātīgas maltītes, tas nedrīkst pārsniegt 7,8 mmol/l. Ja tukšā dūšā cukura līmenis ir virs 11,1 mmol/l, pacientam uzreiz tiek noteikta diagnoze - cukura diabēts.
Kā nesaslimt? Deviņiem no desmit otrā tipa cukura diabēta pacientiem ir palielināts svars. Ja cilvēkam ir aptaukošanās, bet viņam un viņa tuviniekiem līdz šim cukura diabēta nav bijis, vēlams noteikt tā saukto HOMA indeksu (ieteicams veikt ikvienam ar aptaukošanos). Arī šīs analīzes jānodod tukšā dūšā. HOMA indekss palīdz novērtēt insulīna rezistenci, tas ir, vai cilvēkam nav riska saslimt ar cukura diabētu. Ja tiek konstatēta insulīna rezistence, tā faktiski ir prediabēta stadija. Tad nu ir pēdējais brīdis mainīt dzīvesveidu, atbrīvoties no liekā svara, sākt fiziskās aktivitātes. Daudzi pacienti patiešām veic korekcijas savā dzīvesveidā un nesaslimst ar cukura diabētu. Ar dzīvesveida un uztura korekcijām risku saslimt ar otrā tipa cukura diabētu var samazināt aptuveni uz pusi.
Cukura diabēta raksturīgie simptomi:
- slāpes;
- biežāka urinācija, īpaši naktī;
- straujš svara zudums;
- glikozes līmenis asinīs jebkurā laikā (ne tikai tukšā dūšā) ir 11,1 mmol/l un vairāk.
Lasiet rakstu žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2021. gada novembra numurā.
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai