news-img

Publicēšanas datums: 20.12.2021.

Matu izkrišana pēc Covid-19 infekcijas

Vairākās publikācijās un pētījumos jau ziņots par intensīvu matu izkrišanu pēc saslimšanas ar Covid-19 infekciju, kam galvenais iemesls ir telogēna matu izkrišana, kas ir viens no biežākajiem matu izkrišanas veidiem.  Tai raksturīga difūza jeb vienmērīga matu izkrišana visā galvas ādas rajonā. Skaidro ''Veselības centrs 4'' dermatoloģe, triholoģe Kristīne Poiša.

Telogēnai matu izkrišanai ir zināmi daudz izraisītājfaktori, piemēram, stress, medikamenti (heparīns, A vitamīns, antidepresanti), sistēmiskās slimības, nozīmīgas operācijas, augsta temperatūra, uzturvielu vai mikroelementu nepietiekamība (dzelzs, D vitamīns, B12 vitamīns), pēcdzemdību periods, straujš svara zudums, kontracepcijas zāļu lietošanas pārtraukšana un saules apdegums galvas ādas rajonā. Tā visbiežāk sākas divus līdz četrus mēnešus pēc provocējošā faktora un ilgst līdz sešiem mēnešiem, savukārt hroniskos gadījumos ilgst vairāk par sešiem mēnešiem. Tā ir pašlimitējoša slimība, kam raksturīga vairāk nekā 100 matu izkrišana dienā, tā neatstāj rētas, līdz ar to matu ataugšana ir iespējama, un visbiežāk skar ne vairāk kā 50% matu. Lielākoties matu izkrišana pāriet divus līdz sešus mēnešus pēc provocējošā faktora novēršanas. Apmēram 33% gadījumu iemesls nav zināms. Matu izkrišana var būt saistīta arī ar trihodīniju jeb sāpīgu sajūtu galvas ādā, pieskaroties matiem vai tos ķemmējot. Kādā liela mēroga pētījumā Uhaņā, Ķīnā, kur piedalījās 538 slimnīcās stacionētie un izdzīvojušie pacienti, 28,6% konstatēta intensīva matu izkrišana kā sekas pēc Covid-19 infekcijas. Apmēram 90% gadījumu matu izkrišana sākās divus līdz trīs mēnešus pēc inficēšanās.

Mata augšanas cikls. Mata cikls sastāv no trīs fāzēm- anagēnās, katagēnās un telogēnas. Anagēnā ir mata augšanas fāze un ilgst no diviem līdz sešiem gadiem. Aptuveni 85% no visiem matiem vienlaikus atrodas šajā augšanas fāzē. Katagēnā ir pārejas fāze, kas sākas, kad anagēnais folikuls saņem signālu un beidz augšanu. Tā ilgst aptuveni vienu līdz divas nedēļas. Telogēna jeb atpūtas fāze ilgst no trim līdz piecām nedēļām. Telogēnas matu izkrišanas gadījumā notiek priekšlaicīga anagēnās fāzes pārtraukšanās un mata folikuļa nonākšana katagēnajā fāzē.

Klīnika jeb pacienta sūdzības. Pacienti sūdzas par izteiktu matu izkrišanu, īpaši ķemmējot un mazgājot. Dažreiz sūdzas arī par matu apjomu samazināšanos, saņemot tos zirgastē vai par izteiktāku matu izkrišanu temporālajos jeb deniņu rajonos. Viens no telogēnās matu izkrišanas pavadošajiem simptomiem var būt arī trihodīnija jeb jutīga galvas āda.

Ārstēšana. Terapeitiskā pieeja balstīta uz provocējošā faktora atrašanu un novēršanu. Pēc Covid-19 infekcijas provocējošais faktors ir novērsts, taču jāpatur prātā arī citi iespējamie cēloņi kā medikamenti, uzturvielu trūkums vai autoimūnas slimības. Tādos gadījumos būtu jāveic arī laboratoriskie testi, piemēram, pilna asins aina, jānovērtē dzelzs, feritīns (jābūt virs >40 цд/l), B12 vitamīns, folijskābe, D vitamīns (jābūt robežās no 50-80 ng/ml), magnijs, cinks, vairogdziedzera rādītāji, ANA, ENA. Kad cēlonis noskaidrots un pacients pārliecināts, ka viņa izkritušie mati ataugs, terapijā var izmantot kortikosteroīdus saturošus losjonus, uztura bagātinātājus, kuru sastāvā ir В vitamīnu komplekss, cinks, aminoskābes (l-cisteīns, l-arginīns, l-lizīns, l-metionīns), lai uzlabotu matu kvalitāti un nodrošinātu atbilstošu uzturvērtību matu ataugšanai. Izmanto arī losjonus, kur sastāvā ir peptīdi, kas līdzīgi matu augšanas faktoram.

Pēcinfekcijas matu izkrišana pacientiem ar Covid-19 infekciju anamnēzē var attīstīties pēc četrām nedēļām (agrīnā stadija) vai 12 nedēļām (vēlīnā stadija) no inficēšanās brīža ar saistītu trihodīniju vai bez tās. Lai gan uzskata, ka Covid-19 infekcija ir galvenais pastiprinātas matu izkrišanas izraisītājs, to var veicināt arī arī citi faktori, piemēram, medikamenti, tostarp arī antikoagulanti, stress, retāka matu mazgāšana, galvas ādas veselības pasliktināšanās un nepilnvērtīgs uzturs. Pacienti, īpaši sievietes, matu izkrišanas dēļ ir ļoti noraizējušies, ziņojot, ka neguļ, vai naktīs pamostas un pirmā doma ir par matu izkrišanu.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ārsts.lv'' 2021. gada decembra numurā

Saistītas ziņas

news-img
24.09.2024.

Kas jāzina par gripu: atbild speciālists

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
23.07.2024.

Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

Visas ziņas