Publicēšanas datums: 10.09.2021.
Nāk rudens - jāstiprina imunitāte!
Tiklīdz laiks kļuva vēsāks un lietaināks, tiklīdz bērni sāka apmeklēt dārziņu vai skolu, tiklīdz retāk uz deguna liekam masku, aptiekās arvien biežāk vaicā pēc iesnu pilieniem un klepus zālēm. Atbild ''Veselības centrs 4'' ģimenes ārste Ilze Skuja
1. Saaukstējos, taču noteikti jābūt darbā. Kā visefektīvāk tikt uz kājām?
Pats svarīgākais ir uzņemt daudz šķidruma un dabīgo C vitamīnu. Pret saaukstēšanās vīrusiem speciālu zāļu nav. Var tikai atvieglot simptomus, taču, ja vien tie nav ļoti mokoši, ne vienmēr uzreiz vajag ķerties pie zālēm. Un derētu atcerēties, ka – slims uzreiz nevar kļūt vesels. Ja pašsajūta ir ļoti slikta, to var uzlabot un arī iesnas var mazināt, lietojot kombinētos preparātus, piemēram, Tylenol Cold vai Fervex, kas satur ne tikai paracetamolu vai ibuprofēnu, bet arī pseidoefedrīnu.
Nekad nav bijis pareizi iet uz darbu ar saaukstēšanās pazīmēm, taču tagad, kad aiz tām var maskēties arī kovids, vēl jo vairāk. Ja ir vīrusu infekcijas pazīmes, noteikti jāpaliek mājās un jāstrādā attālināti, lai vīrusus neizplatītu tālāk. Būtu jāveic Covid-19 tests. Nepiemirsti, ka arī vakcinētie var viegli saslimt ar kovidu.
2. Ja ir sauss klepus, vai to vienmēr vajag padarīt mīkstu un ar krēpām?
Nē, dažkārt klepus kļūst mīksts, bet citreiz – ne. Kādreiz klepus ir vienkārši jāmazina, lai naktī varētu gulēt. Tāpēc vispirms ir svarīgi izskalot degunu. Ja aizdegune būs tīra, mazināsies arī klepus. Un tikai tad, ja klepus saglabājas, iesaku lietot pretklepus līdzekli, piemēram, sīrupu Tussipini, Pini plus, Stoptussin vai Bronhosil, kas vienlaikus palīdz arī pret iesnām.
Lai palīdzētu šķidrināt krēpas un vairāk atklepot, dažkārt iesaku Ambroksol. Pie mums ir pierasts lietot klepus sīrupus, taču to efekts nav zinātniski pierādīts. Bagātīga šķidruma uzņemšana ir svarīgāka nekā sīrupu lietošana, bet – arī dzerot daudz ūdens, klepus nekļūst mīkstāks.
3. Ja bērns klepo, vai ir pareizi uz krūtīm likt sinepju plāksterus, bankas vai siltus vārītus kartupeļus?
Nē. Ja to dara, kad klepus jau kādu laiku bijis, sildot var izveidot inkubatoru, un baktērijas savairosies vēl vairāk. Parasti sildīšana ieteicama pēc ilgstošas slimošanas, kad mazulis sāk atveseļoties.
4. Kā vislabāk stiprināt imunitāti, lai neslimotu?
Mana pieredze liecina, ka vissvarīgākais ir svaigs gaiss, atpūta, fiziskas aktivitātes, laikapstākļiem atbilstošs apģērbs, lai nesakarstu un pēc tam neatdzistu. Vasarā un rudenī vajag maksimāli uzņemt C vitamīnu dabīgā veidā – ar ogām un ogu morsu. Ja tomēr gadījies saaukstēties, ieteicams lietot lielas C vitamīna devas atbilstoši vecumam un svaram. Vislabāk C vitamīnu lietot kombinācijā ar cinku. Nedrīkst aizmirst, ka imunitātes nodrošināšanai ir svarīgs D vitamīns.
Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas Veselība'' Nr.18.
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai