Publicēšanas datums: 07.04.2022.
Svara mazināšana 2. tipa cukura diabēta pacientiem
Svara samazināšana diabēta pacientiem ir visbūtiskākā terapijas mērķu sasniegšanā, veselības un dzīves kvalitātes atgūšanā. Efektīvi samazinot svaru, diabēts var atgriezties normoglikēmijā. Žurnālā ''Doctus'' publicēts raksts ar četru speciālistu skatījumu uz šo jautājumu, viņu vidū ''Veselības centra 4'' ģimenes ārste Dana Misiņa.
Dati pasaulē liecina: katram vienpadsmitajam 20—79 gadus vecam pasaules iedzīvotājam ir diabēts. Taču katrs otrais cilvēks pasaulē nav diagnosticēts! Latvijas šā brīža dati norāda cukura diabēta izplatību 5 %, taču, tā kā Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro (KVS) un citu neinfekcijas slimību riska faktoru izplatība ir augsta, realitātē saslimstība ar diabētu ir ievērojami lielāka. Aprēķināts, ka ar diabētu saistīta mirstība iedzīvotājiem 20—60 gadu vecumgrupā Latvijā var sasniegt pat 27,4 %. Daudziem pacientiem ar aptaukošanos un 2. tipa cukura diabētu (2TCD) svara samazinājums virs 5 % samazina glikēmiju, pazemina lipīdu līmeni un arteriālo asinsspiedienu.
Tipisks cukura diabēta pacients Latvijā dzīvo Latvijas reģionā, visbiežāk Latgalē, vecums virs 50 gadiem, ir aptaukošanās, vairākas diabētiskās komplikācijas (pārsvarā kardiovaskulāras), pamatā saņem perorāli lietojamos pretdiabēta medikamentus.
SVARA SAMAZINĀŠANAS STRATĒĢIJA
2TCD pacientam - četras stratēģijas nemedikamentozai svara samazināšanai:
- uzvedības maiņa;
- uzturs;
- fiziskās aktivitātes;
- papildmetodes.
Sākot strādāt ar pacientu svara samazināšanas jomā, būtu jānosaka gan pacienta somatiskais stāvoklis, gan motivācijas līmenis. Diemžēl objektīvu datu par pacientu motivācijas līmeni nav, taču no prakses zināms, ka pacientu motivācija dzīvesveida izmaiņu sākšanai un rezultātu noturībai ir ārkārtīgi niecīga. ASV dati liecina, ka iemesli svara samazināšanai cilvēkiem ar aptaukošanos galvenokārt saistīti ar veselību, izskatu, pašapziņu un kopējo enerģijas līmeni.
UZVEDĪBAS MAIŅA
Lai svara samazināšanas programma būtu efektīva, nepieciešami vairāki priekšnoteikumi:
- mērķiem jābūt specifiskiem un tādiem, kurus iespējams izmērīt (piemēram, plānoju nedzert sulas, dienā lietot 2 1 ūdens, katru dienu 30 min. iet ar kājām);
- mērķiem jābūt reālistiskiem;
- mērķus vēlams pārrunāt ar speciālistu (uztura speciālistu, medicīnas māsu, ārstu);
- veikt procesa un/vai sasniegtā uzskaiti (piemēram, rakstīt uztura dienasgrāmatu);
- attīstīt svara kontroles iemaņas īpašās situācijās (ceļojumi, viesības, slikts garastāvoklis);
- nākamajās konsultācijās izanalizēt situācijas, kad mērķu sasniegšana tika traucēta, un kopā ar pacientu meklēt iespējamos risinājumus;
- apbalvot sevi par sasniegto mērķi (bet ne ar ēdienu).
Apsvērt iespēju svara samazināšanai grupās, tādējādi radot sociālu un emocionālu atbalstu, daloties pieredzē, uzturot motivāciju turpināt svaru samazināt vai to noturēt.
UZTURS
Vēlamais kaloriju deficīts palielināta svara un aptaukošanās gadījumā pēc NICE vadlīnijām ir 600 kcal, pēc Amerikas Diabēta Asociācijas (ADA) ieteikumiem 500—750 kcal jeb 1200—1500 kcal dienā sievietēm un 1500—1800 kcal dienā vīriešiem, bet Eiropas Aptaukošanās izpētes asociācijas (EASO) vadlīnijas uzņemto kilokaloriju daudzumu rekomendē samazināt par 500—1000 kcal, lai nodrošinātu svara samazināšanos par 500—1000 g nedēļā (5—15 %). Pacientiem ar aptaukošanos un 2TCD mērens svara zudums par 5 % no sākotnējās ķermeņa masas uzlabo glikēmijas kontroli un samazina nepieciešamību pēc medikamentiem. Svara zudums, kas pārsniedz 5 % ķermeņa masas, uzlabo arī lipīdu profilu un asinsspiediena rādītājus.
Protams, svarīgs ir ne tikai kilokaloriju daudzums, bet arī produktu izvēle un ar ēdienu uzņemtās uzturvielas. Sarkanā gaļa, rūpnieciski apstrādāta gaļa, baltie rīsi, saldinātie dzērieni un citi produkti ar augstu glikēmisko indeksu un glikēmisko slodzi saistīti ar risku diabēta attīstībai, savukārt zaļie lapu dārzeņi, piena produkti, pilngraudu produkti, kafija, mērena alkohola lietošana, ar antocianīniem bagāti augļi un ogas, rieksti, pākšaugi varētu mazināt diabēta attīstību.
Ievērojot svara samazināšanas programmu, 2TCD pacientiem tas būtu jāņem vērā, jo uztura ieteikumi, kas vērsti uz diabēta mazināšanas risku, ir aktuāli arī jau diagnosticētiem pacientiem.
FIZISKĀS AKTIVITĀTES
Svara samazināšanai būtiskākā ir aeroba fiziskā aktivitāte, kas pacientiem ar 2TCD papildus tauku samazinājumam organismā mazina arī insulīnrezistenci. Būtiski pacientiem ar sarkopēniju kombinēt aerobos treniņus ar izturības treniņiem, kas attiecīgi palielina muskuļu masu. LookAHEAD pētījumā tika izmantota tikai aeroba fiziskā aktivitāte — ātra iešana: pirmajos sešos mēnešos pakāpeniski sasniedzot 175 min./nedēļā un turpmākajos mēnešos aerobo fizisko aktivitāti palielinot līdz 200 min./nedēļā. ASV Sporta medicīnas koledža ir striktāka savās rekomendācijās fizisko aktivitāšu ilgumam nedēļā:
- kopējās veselības uzlabošanai un uzturēšanai: 150 min./nedēļā;
- svara uzturēšanai: 150—250 min./nedēļā;
- svara mazināšanai: 225—420 min./nedēļā;
- svara noturēšanai pēc svara samazināšanas: 200—300 min./nedēļā.
PAPILDMETODES
Kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) sesijas vai kurss ar psihologu vai psihoterapeitu, kas pārzina KBT, īpaši noder pacientiem, kam ir izteikta emocionālā ēšana (neapzinātā vai stresa ēšana) vai ir citi psihoemocionāli traucējumi, kas sarežģī svara samazināšanas procesu ikdienā. Kognitīvi biheiviorālās terapijas piemēri: sava ķermeņa apzināšanās, ēšanas paradumi, motivācijas palielināšanas metodes, situācijas analīze, kad notiek pārēšanās, emocionālā ēšana, situāciju analīze, kad paaugstinās stress, emociju analīze, kas saistīta ar uzturu un ēšanu, kognitīva restrukturizācija, uzvedības/biheiviorālās tehnikas izstrāde, apzinātības treniņš, uzvedības maiņas noturēšana, recidīvu novēršana.
Kompleksajā terapijā var pievienot arī akupunktūru, ja pacientam ir izteikta apetīte, stresa ēšana. Sistemātiskā apskatā par 21 nejaušināti kontrolētu pētījumu secināts, ka akupunktūra, elektroakupunktūra un aurikuloterapija (akupunktūra uz auss) ir efektīva svara samazināšanā gan kā atsevišķa metode, gan kombinācijā ar uztura un fizisko aktivitāšu programmām.
Svara un apetītes samazināšanās mehānismi pamatā izskaidrojami caur neiroendokrīniem ceļiem: ietekmējot hipotalāma aktivitāti gan caur nucleus arcuatus aktivitāti, gan paaugstinot tirozīna, dopamīna, triptofāna līmeni, kā arī samazinot grelīna aktivitāti kuņģī un neiropeptīda Y līmeni hipotalāmā. Pētījumos gan ar dzīvnieku modeļiem, gan cilvēkiem pierādīts, ka akupunktūra efektīvi samazina insulīnrezistenci. Efektīvāka virs-svara nekā aptaukošanās gadījumā un kombinācijā ar dzīvesveida izmaiņām, ne viena pati.
Visu rakstu lasiet žurnāla ''Doctus'' 2022. gada aprīļa numurā.
Saistītas ziņas
Kas jāzina par gripu: atbild speciālists
Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!
Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē
Vesels ēdis skolas bērns!
Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!
Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas
Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula
Krūšu implanti
Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!
Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai