news-img

Publicēšanas datums: 04.04.2022.

Vēdera labsajūta pēc Covid-19 ārstēšanas

Sūdzības par gremošanas sistēmas darbību biežāk sastopamas tiem, kuri inficējušies ar Covid-19 delta variantu, kā arī bērniem. Gremošanas trakta gļotādu var bojāt ne tikai vīruss – līdzīgas sūdzības var radīt Covid-19 ārstēšanā izmantoto medikamentu blaknes. Skaidro ''Veselības centra 4'' ģimenes ārste Dana Misiņa.

Sūdzības par gremošanas sistēmas darbību biežāk sastopamas tiem, kuri inficējušies ar Covid-19 delta variantu, kā arī bērniem. Tad novērojama šķidra vēdera izeja, slikta dūša, vēdera sāpes un apetītes zudums. Dažkārt šādi simptomi var būt arī tā dēvētā garā kovida gadījumos, kad slimības izpausmes un ar to saistītās sūdzības ilgst pat vairākus mēnešus.

Gremošanas trakta gļotādu var bojāt ne tikai vīruss – līdzīgas sūdzības var radīt Covid-19 ārstēšanā izmantoto medikamentu blaknes. Tad biežāk ir dedzināšana, sāpes kuņģa apvidū, arī vēdergraizes, šķidra vēdera izeja vai aizcietējumi, tāpēc nevajadzētu dzert vairākus pretklepus sīrupus vienlaikus. Jāievēro arī maksimālās atļautās zāļu devas, piemēram, ja lieto ibuprofēnu, kā arī mijiedarbība – nevajadzētu reizē lietot ibuprofēnu, deksketoprofēnu (aptiekās nopērkams ar zīmolvārdu Dolmen, Dekenor, Fenodex u. c.) un acetilsalicilskābi (to pārdod ar zīmolvārdiem Upsarin, Aspirin, ASA u. c.), ja vien to nav nozīmējis ārsts.

Kad ievēroti ārsta padomi un gremošanas trakta akūtās pazīmes samazinājušās, atlabšanas posmā būtiski atjaunot ne tikai šķidruma līdzsvaru, kas ir svarīgs akūtajā periodā, bet arī sākt lietot prebiotikas un probiotikas, lai zarnās atjaunotu normālu mikrofloru. Prebiotikas jeb šķiedrvielas (svaigi dārzeņi, pilngraudu produkti) jāsāk ēst ļoti pakāpeniski, lai par daudz nesakairinātu kuņģi un zarnas. Sāc ar vienu ēdienreizi dienā un ēd nelielā daudzumā, tad palielini ēdienreižu skaitu un pēc tam arī apjomu. Lēnām uzņem arī dabiskās probiotikas – skābpiena produktus. Kad vēders jau jūtas daudz labāk, vari pievienot arī dabiski skābētus kāpostus un gurķus. Ja parādās slikta dūša, šie produkti jāatliek. Uzmanies, ēdot zaļumus. Sāc ar dīgstiem, kas piebērti pamatēdienam, vai ar avokado maizīti. Pēc tam vari mēģināt arī zaļos kokteiļus.

Tāpat kā plaušu un sirds-asinsvadu sistēmas rehabilitācijai, tā arī gremošanas traktam patīk kustības, nevis gulēšana gultā. Tomēr arī šeit jāievēro piesardzība – sāc, piemēram, ar pastaigām svaigā gaisā.

Lasiet rakstu žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2022. gada aprīļa numurā.

Saistītas ziņas

news-img
24.09.2024.

Kas jāzina par gripu: atbild speciālists

news-img
23.05.2024.

Melanomas piesardzība – profilaktiskajām pārbaudēm ir liela nozīme!

news-img
06.02.2024.

Mākslas terapija palīdz labāk justies šajā pasaulē

news-img
18.08.2023.

Vesels ēdis skolas bērns!

news-img
17.07.2023.

Melanoma pielavās nemanot. Paliec dzīvs!

news-img
30.05.2022.

Sūdzības par dedzināšanu aiz krūšu kurvja vasarā biežākas

news-img
15.12.2021.

Stress veicina dedzināšanu aiz krūšu kaula

news-img
27.01.2021.

Krūšu implanti

news-img
22.05.2023.

Maijs – melanomas piesardzības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

news-img
23.07.2024.

Plastikas ķirurģija – krūšu skaistumam un sievietes labsajūtai

Visas ziņas